top of page
  • Zdjęcie autoraMANOLO filmy

Dlaczego Film z Wesela tyle kosztuje? Skąd ta cena ?

To pytanie zadajesz sobie nie tylko Ty, ale bardzo wiele par planujących swoje wesele. Dodatkowo spory rozrzut cenowy takich usług, które mogą zaczynać się od 2,500, zł a kończyć na Marsie sprawia że pojawiają się kolejne pytania np. o to czy warto “przepłacać” Postaram się pokrótce wyjaśnić jak wygląda to u nas i skąd biorą się nasze ceny.


Kiedy tak naprawdę kamerzyści zaczynają pracę?

Nie zdziwiłbym się gdyby większość ludzi była przekonana o tym że “...kamerzysta to taki gość z kamerą, który przychodzi na wesele, coś tam “pokameruje” , zje, napije się i już zarobił tysiące….”. Niestety prawda jest o wiele bardziej dla nas kamerzystów brutalna - większość z nas nie pije w pracy.

Tak naprawdę nasza praca zaczyna się rok czy nawet dwa lata przed ślubem już na etapie nawiązywania kontaktu z potencjalnym klientem. Są to zwykle niezliczone maile, telefony, spotkania na kawie, wysyłanie ofert i uważne wsłuchiwanie się w potrzeby młodej pary. Na tym etapie staramy się pomóc w doborze oferty, długości filmów, udziału drona itd. Oczywiście poznawanie nowych ludzi - zwłaszcza przy kawie - to przyjemność i nie zawsze kojarzy się z ciężką pracą, ale jednak pochłania sporą ilość naszego czasu, a czas to…Aresztujemy młodą panią - Manolo Filmy, fotobudka, wesele, reportaż
Aresztujemy młodą panią - Manolo Filmy

Długo długo nic...

Po szczęśliwym podpisaniu umowy następuje długi okres oczekiwania na moment ślubu. Może to być rok, dwa , trzy lata bądź jeden dzień. Ale w tym czasie nie próżnujemy, jest mnóstwo kawy do wypicia.


To będzie długi dzień!

Po dłuższych lub krótszych chwilach wyczekiwania wreszcie nadszedł czas. Tydzień przed ślubem wysyłamy do młodej pary listę pytań . Odpowiedzi na nie pomogą nam zaplanować nasza pracę w dzień ślubu. Dzień przed weselem zaczyna się ładowanie wszystkich baterii, resetowanie kart i kilkukrotne sprawdzenie naszej listy sprzętu: kamery, baterie, obiektywy , karty, kable, kabelki, rejestratory dźwięku, mikrofony itp. itd. tak by w dniu ślubu wskoczyć w garnitury, załadować samochód sprzętem i ruszyć w drogę.
kamerzysta, wesele, film, reportaż
zwykle jest kolorowo

Nareszcie filmujemy!

Zazwyczaj zaczynamy filmowanie od domu Pana młodego. W godzinach mocno przedpołudniowych staramy się uchwycić atmosferę w domu. Lubimy gdy jest dużo ludzi bo wtedy możemy się poznać z rodziną i trochę oswoić gości z myślą że “ kamera nie gryzie”,a to dobre dla reportażu. Filmujemy przygotowania Pana młodego, ubieranie garnituru, zapinanie spinek itp. Zawsze dobrze gdy w tych chwilach jest świadek, który we wszystkim pomoże.

W następnej kolejności mkniemy do domu Pani młodej. Prawdopodobnie kończy się już makijaż i możemy zacząć filmować. Tutaj mamy trochę więcej pracy bo jest tu znacznie więcej detali do sfilmowania, zwykle też więcej rodziny i gości. Tu też z kamerami w ręku czekamy na przyjazd pana młodego. Staramy się - w porozumieniu z fotografem- zaaranżować “First look”.

Błogosławieństwo to kolejny punkt, który wielu naszych klientów chce mieć w reportażu. Są to zwykle chwile pełne wzruszeń, ale równie często trudne do filmowania i rejestracji dźwięku ze względu na dużą ilość ludzi w zazwyczaj niewielkim pomieszczeniu.
fotobudka, film z wesela, kamerzysta , fotograf,
Gdy fotograf próbuje opanować zdjęcie

Przed ołtarzem

Po kilku godzinach filmowania w domach nowożeńców wreszcie trafiamy do kościoła, tu spotykamy naszego pilota drona ( zwykle jest to niezawodny Filip z Drone Media ), który uwieczni otoczenie kościoła oraz wyjście nowożeńców. Ustalamy plan działania z fotografem/fotografami , rozstawiamy sprzęt rejestrujący dźwięk w kościele i wykonujemy ujęcia wnętrza, które następnie wykorzystamy do ubarwienia reportażu. Czas oczekiwania na młoda parę mija wyjątkowo szybko.

Manolo Filmy , przerwa w pracy, wesele, film, kamerzysta
Często mamy zbyt wiele na głowie

Msza ślubna

Wejście młodej pary do kościoła to jeden z tych elementów, które należy nagrać. Używamy do tego trzech kamer podobnie jak podczas przysięgi. Staramy się pozostawić przestrzeń fotografom by mogli również wykonać piękne zdjęcia.

Na mszy musimy zarejestrować dużą ilość materiału by podczas montażu mieć odpowiednią ilość ujęć. Teraz trzeba się przygotować do wyjścia nowożeńców. Zwykle jest to efektowny moment: konfetti , ryż , monety, bańki mydlane, gołębie, motyle, więc nie może nas zabraknąć. Wszystko oczywiście filmujemy też z drona.efektowne wyjście z z kościoła, msza ślubna, film, kamerzysta, manolo filmy
efektowne wyjście z z kościoła

Sala weselna

Dla wielu gości wesele zaczyna się tutaj, ale dla nas jest to kolejny plan filmowy, na którym musimy nagrać wiele stałych (życzenia , toast , pierwszy taniec, tort, podziękowania , oczepiny ) punktów naszych polskich wesel jak i wiele spontanicznych wydarzeń , których nie brakuje. Najwięcej czasu jednak zajmuje nam w tym czasie filmowanie tańców i próba ujęcia każdego gościa.Koniec?

Jeśli młoda para sobie tego życzy zostajemy z kamerami do godziny 24 by sfilmować oczepiny. Po ponad 12 godzinach biegania z kamerą możemy uznać naszą pracę tego dnia za skończoną i po pożegnaniu się z wszystkimi kierujemy się spokojnie w stronę domu, a jako że nie spożywaliśmy alkoholu możemy nawet jechać autem.


To dopiero początek naszej pracy nad reportażem

Teraz zaczyna się drugi etap:

  • zgrywanie i segregacja materiału wideo

  • zgrywanie i segregacja materiału dźwiękowego

  • dobór muzyki do poszczególnych etapów reportażu

  • wybór ujęć które ostatecznie wejdą do gotowego filmu

  • montaż ( trwający 6 - 8 dni )

  • korekcja kolorystyczna

  • obróbka materiału dźwiękowego

  • obejrzenie całości i wprowadzenie poprawek

  • przekazanie gotowego filmu

Czy my jesteśmy drodzy?

Mam nadzieje że każdy kto dotrwał do tego momentu artykułu ma choć trochę większa wiedzę na temat tego ile pracy wiąże się ze stworzeniem dobrego reportażu z wesela. Dlatego nasza ofertę kierujemy właśnie do tych z Was, dla których zarejestrowanie tych ulotnych chwil w najlepszy możliwy sposób jest najważniejsze.
Chcesz poznać ceny naszych usług?

Skontaktuj się z nami już teraz używając formularza kontaktowego ( na górze strony )

manolofilmy@gmail.com

502676485

796131887


358 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page